ЧАСТ VII – СИЛИКАТЕН ИЛИ ОРГАНИЧЕН ФИТИЛ

Е дойде време да направим и този “избор”. За някои той вече е факт, други още се колебаят.

Тук, в следващите няколко реда ще се опитам да ви кажа защо аз избрах органичните фитили.

За целта ще Ви представя няколко известни, но не много споменавани факти, а за Вас ще остане да направите малко по-информиран своя избор.

И така, както в предните теми на Изборът, и тук ще започна сравнението с табличка.

Какво представляват силикатните и какво органичните фитили:

СИЛИКАТНИ ФИТИЛИ

ОРГАНИЧНИ ФИТИЛИ

На елементно ниво, основният елемент в техния състав е силицият. Той формира 28% от масата и около 1% от обема на магмените скали в литосферата.

Практически неразградим, при естествени условия.

В основата на органичните фитили е целуозата.  Тя представлява природен полимер, изграден от глюкозни остатъци и e съставна част на клетъчните стени на растенията.

Напълно биоразградима!

images

Силикатните въжета се отличават със своята ниска топлопроницаемост. Именно поради това си качество са намерили широко приложение, като топлоизолационни материали, а в последствие и като фитили при електронните цигари. Пренасянето на течността при тях е капилярно.

При органичните фитили, течноста се пренася в следствие на абсорбационните им свойства. Те горят в сухо състояние, но добре омокрения органичен фитил е също толкова негорим, колкото и силикатния.

Но какво става, когато по някаква причина, дали нарочно или не, активираме намотка с положен в нея сух фитил?

При силикатния, на пръв поглед няма проблеми. Често се използва активация на сухо с цел почистване на намотката от натрупалия се по нея нагар. Всъщност не е точно така, при нагряване повърхностния слой, подложен на най – силни термични колебания на силикатния фитил се втвърдява. Става по – крехък и не толкова еластичен. Какво от това биха попитали повечето хора, но точно при тази промяна има голяма вероятност от отделянето на много фини силикатни частици, а това вече не е добре.

fibreglass

Говорейки за изборът, както вече съм споменавал в предходните теми, важно е да се знае и влиянието, което всеки един аспект на изпаряването оказва на здравето ни. По – този повод не мога да пропусна да спомена риска, който носи това отделяне на фини силикатни частици.

Аз си мислих, че този риск се нарича силикоза. Но всъщност, поради аморфната природа на използваните в електронните цигари фитили не би следвало да предизвикват това заболяване. Ето един цитат, който казва достатъчно, в предвид липсата на задълбочени изследвания:

Дебна и търся, и текущите ми закллючения са, че силикатните фитили, тъй като са стъклени и следвайки от това по дефиниция аморфни, а не кристални, не би трябвало да причиняват заболяване на белия дроб, каквото кристалните силикати причиняват. Аморфната природа на силиката позволява дребните частици да бъдат абсорбирани, защото връзките в стъклото не са постоянни и по-скоро ,ще се разпаднат в тъканта или ще бъда изкашляни. Кристалният силикат има много по-постоянни връзки и структура и е много по-инертен, и засяда. Опасността идва не е от това, че е силикат, а от това, че е интертен и тялото не знае, какво да го прави химически и ако не са изкашля, остава в тялото и образува възелче. Не смятам, че това е проблем за вейп обществото. Така казано, частиците от фитила (използван в електронни цигари – бел.ред.), когато се вдишат, са по-скоро дразнещи и предизвикват кашляне.

Цялата публикация, както и други интересни мнения относно силикатните фитили могат да се намерят тук: http://www.e-cigarette-forum.com/forum/health-safety-e-smoking/377764-dangers-silica-wicks-8.html

Определено има над какво да се замислим.

Какво става с органичния фитил при суха активация, той изгаря, и отделя дим. Започваме приема на онези дребни частици, витаещи на талази във вдишвания от нас въздух в резултат на полученото горене или казано по – просто образува се дим, който ние поглъщаме, а това напомня за вредния навик от който се отървахме.

И това не е добре!

На практика и в двата случая би било по – безпроблемно (не искам да казвам здравословно, някак не ми се връзва, когато става въпрос за някаква форма на зависимост) за нас да не извършваме активации на намотката при сух фитил. Добрия стар метод на възстановяване на намотката с т.н. Dry Burn си има своята цена, а тя не е съпоставима с десетината сантиметра фитил.

От чисто експлоатационна гледна точка органичните фитили имат едно голямо предимство, особено в затворени и непрозрачни изпарители, те ни “алармират” за намалялото количество течност в тях, много преди да са изсъхнали. Много по – усезаемо се долавя промяна във вкуса при недостиг на течност, в сравнение със силикатните. При оглед на намотката лесно може да се разбере кога фитила е за смяна, дали е започнал да обгаря.

В не толкова малкия “свят” на фитилите за електронна цигара има много алтернативи, какъв точно ще е вашият избор, не е възможно да се каже, до като не пробвате и харесате. Съществуват множество алтернативи и на тези два вида, върху които се спрях – меш, метално важе, керамика вероятно пропускам и още.

Накрая, без да се опитвам да бъда обективен, ще кажа защо за мен органичните фитили са по – добрия избор. Харесват ми, като пресъздаване на вкусове. Харесва ми, колко просто може да е обслужването с тях. Харесва ми, че компенсират недостатъците на намотките (все пак не съм съвършен).

А дали ще е така и за Вас, опитайте и ще разберете.

P.S. Редакцията е извършена след намесата и любезното съдействие на г-н Димитър Гигов

  I   ЧАСТ :  ИЗПАРЯВАНЕ VS ТЮТЮНОПУШЕНЕ

II  ЧАСТ:  ВЛИЯНИЕ ВЪРХУ ЗДРАВЕТО И ОКОЛНАТА СРЕДА
III ЧАСТ: УПОТРЕБА, ДОСТЪПНОСТ И ЦЕНА
IV ЧАСТ: ПЪРВАТА ЕЛЕКТРОННА ЦИГАРА – БАТЕРИЯ , ИЗПАРИТЕЛ , ТЕЧНОСТ
V  ЧАСТ : СТАНДАРТНА ЕЛЕКТРОННА ЦИГАРА ИЛИ МОД
VI ЧАСТ  – ЕЛЕКТРОНЕН ИЛИ МЕХАНИЧЕН МОД

ЧАСТ VII – СИЛИКАТЕН ИЛИ ОРГАНИЧЕН ФИТИЛ